Harvardin oikeustieteen professori haluaa käyttää pokeriteoriaa opetuksessa

Harvardin oikeustieteen professori haluaa käyttää pokeriteoriaa opetuksessa 0001

Pokerinpelaajat saavat usein todistella muille, että pokeripöydästä hankituista taidoista voi olla hyötyä elävässäkin elämässä. Eräs tiedemaailman henkilö ei enempiä todisteluja kaipaa, vaan hän kehottaa kollegoitaan ottamaan nuo taidot osaksi yliopistojen sekä keskiasteen koulutuksen opetusohjelmaa.

Harvardin oikeustieteen professori Charles Nesson aikoo perustaa the Global Poker Strategic Thinking Society nimisen yhdistyksen, jonka mukaan "pokeri on taitopeli, jota voidaan käyttää apuvälineenä opetuksessa kaikilla akateemisen koulutuksen tasoilla sekä keskiasteen koulutuksessa."

Asia julkistetaan ensi viikolla State of Play –nimisessä "virtuaalimaailmojen" konferenssissa Singaporessa. Konferenssin ovat järjestäneet Harvardin, Yalen, NYU:n ja muiden oikeustieteen oppilaitosten tiedekunnat ja entiset oppilaat. Nesson tunnetaan nerokkaana, mutta omintakeisena oikeustieteen oppineena ja pokerin sosiaalisten etujen puolestapuhujana. Hän uskoo, että maailmalla on paljon opittavaa pokerista.

"Pokeri on parhaita metaforia, joita voi käyttää elämäntaitojen opettamisessa useilla eri tieteenaloilla", Nesson sanoi. Harvardin yliopiston lehdessä The Crimsonissa julkaistun artikkelin mukaan Nesson oli vuonna 1981 rakentanut kotitietokoneellaan ohjelman, jolla voi pelata five card studia. ( Nesson on työskennellyt sinnikkäästi lain puolesta cyberavaruudessa, hän on mm. mukana opettamassa uraauurtavalla "CyberOne: Law in the Court of Public Opinion" –kurssilla Second Lifen online-yliopistossa.)

Yhdistyksen on tarkoitus järjestää työpajoja ja seminaareja keskiasteen kouluille ja monitoimitaloille, ja pokeria käytettäisiin näillä kursseilla apuvälineenä strategisen ajattelutaidon kehittämisessä. Nessonin projektin kunnianhimoisimpana tavoitteena on tuoda pokerin avulla opitut strategiset kyvyt myös köyhempien alueiden asukkaiden ulottuville. Hän toivoo myös voivansa sponsoroida pokeritiimiotteluita oikeustieteen, liiketalouden ja muiden jatko-opiskelijatasoisten opinto-ohjelmien välillä. Lisäksi hän aikoo ohjata seminaareja ja konferensseja, joiden tarkoitus on tutkia pokeria strategisen ajattelun opetusvälineenä sekä siihen liittyviä yhteiskunnallisia näkökohtia.

Yhdistyksen ensimmäinen paikallisjaosto aloittaa toimintansa Harvardissa, ja uusia jaostoja on tarkoitus perustaa myöhemmin tänä vuonna. Nesson toivoo myös voivansa aloittaa 'team poker'- mestaruusturnaukset, NCAA:n mallin mukaiset tiimien välisen pokerimestaruusturnaukset amerikkalaisten yliopistojen välillä.

Mitä ajattelet nyt?

More Stories

Other Stories