Global Poker Index: Jason Mercier säilytti johtoasemansa

Jason Mercier

Viikoittain Global Poker Index julkaisee listan top 300 parhaasta turnauspokerin pelaajista käyttäen kaavaa, jossa pelaajien tulokset kuudelta puolen vuoden aikajaksolta otetaan huomioon. Tutustuaksesi koko 300 pelaajaa kattavaan listaan, vieraile GPI:n virallisella sivustolla.

Top 10 22.lokakuuta.2012

SijaPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
1Jason Mercier2,905.72--
2Bertrand “ElkY” Grospellier2,759.03--
3Marvin Rettenmaier2,686.55--
4Philipp Gruissem2,565.60+2
5Andrew Lichtenberger2,557.27-1
6Dan Smith2,545.02+2
7Steve O'Dwyer2,496.85-2
8Phil Hellmuth2,421.95-1
9Mike Watson2,395.93+2
10Vanessa Selbst2,376.06+3

Sen jälkeen, kun Vanessa Selbst tippui listalta viime viikolla, hän teki paluun listalle jo viikkoa myöhemmin voitettuaan $5,000 No-Limit Hold'em turnauksen Festa Al Lago tapahtumassa. Hän vei voiton 55 pelaajasta voittaen $90,693. Lisäksi kymmenen kärkeen nousi tällä viikolla Mike Watson. Hän sai pienen piristysruiskeen tuloksiinsa, kun vanheneva tulos (ensimmäinen sija €5,000 No-Limit Hold'em Turbo Six Max EPT Berliinissä) siirtyi toisella aikajaksolle ja paransi hänen toisen aikajakson tulosta merkittävästi.

Listan suomalaiset

Joni Jouhkimaisen pisteet pysyivät samoina tällä viikolla mutta hänen sijoituksensa parani seitsemällä sijalla, sillä muiden pelaajien tulokset vanhenivat ja siirtyivät eri aikajaksoille. Niin kävi myös Juha Helpille, jonka tulos heikkeni muutamalla pisteellä ja tämän myötä hänen sijoituksensa laski kuudella sijalla.

SijaPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
58Juha Helppi1,824.670-6
138Joni Jouhkimainen1,476.27+7

Tervetuloa GPI-listalle

Justin Young palasi tällä viikolla GPI-listalla ja johtaa kymmenen uuden pelaajan joukkoa, jotka nousivat listalle tällä viikolla. Young sijoittui toiseksi $5,000 No-Limit Hold'em turnauksessa Festa Al Lago tapahtumassa kuitaten $61,353 — samassa tapahtumassa, jonka Vanessa Selbst voitti.

Uudet tulokkaat

PelaajaGPI yhteistulosGPI-sijoitus
Justin Young1,263.50196
Zachary Korik1,093.90284
Chris Bjorin1,087.09288
Mike Gorodinsky1,084.61292
Ty Reiman1,078.86293
Brian Hastings1,076.79295
Eddy Sabat1,075.96296
Simeon Naydenov1,075.21297
Aaron Jones1,073.13298
Maxi Lehmanski1,072.53299

Carla Solinas, David Bach, Dominik Nitsche, Ignat Liviu, Jake Bazeley, Jason Tompkins, Jess Yawitz, Koen De Visscher, Marc Inizan ja Stephane Albertini tippuivat pois GPI-listalta tältä viikolta.

Nousut ja laskut

Viikon suurimman nousun teki Ana Marquez. Hänen tulostaan paransi itseasiassa vanheneva EPT Berliinin Main Eventin tulos huhtikuulta. Tulos siirtyi toiselle aikajaksolle, jonka ansiosta hänen toisen aikajakson tuloksensa parani huomattavaksi.

Suurimmat nousijat

SijaPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
33Tom Marchese2,017.66+23
81Igor Kurganov1,682.25+22
107Dan Shak1,556.64+17
110Mihai Manole1,541.21+17
115Kyle Bowker1,517.73+24
121Andrey Zaichenko1,503.51+39
130Cary Katz1,485.79+32
183Joe Kuether1,302.07+41
193Ana Marquez1,264.65+63
229Dana Kellstrom1,195.42+62

Anton Wigg otti suurimman kolauksen tippuen 112 sijaa. Kaksi hänen EPT Berliinin rahasijaa vanhenivat toisella aikajaksolle, jonka ansiosta hänen ensimmäiselle aikajaksolleen ei jäänyt kuin yksi tulos.

Suurimmat putoajat

SijoitusPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
136Dimitar Danchev1,477.02-44
160Mustapha Kanit1,381.90-44
161Andrey Pateychuk1,376.21-37
165Elio Fox1,355.20-40
190Anton Wigg1,271.90-112
201Alessio Isaia1,253.62-
227Yorane Kerignard1,206.80-46
238Brian Hawkins1,172.15-55
263Jan Bendik1,121.19-72
300David Paedes1,068.49-65

Mitä on luvassa?

$10,000 Main Event at the Festa Al Lago tapahtuma on saatu pelattua loppuun. Marvin Rettenmaier, David "Doc" Sands, ja Matt Waxman pääsivät jokainen rahoille, joten heidän GPI-tuloksensa pitäisi kohentua ja vaikuttaa ensi viikon sijoituksiin.

Voit tutustua koko 300 pelaajaa kattavaan listaan vierailemalla virallisella GPI-sivustolla.

Mitä ajattelet nyt?

More Stories

Other Stories