Global Poker Index: Dan Smith säilytti kärkipaikkansa; Jouhkimainen lähti luisuun

Mike Watson

Viikoittain Global Poker Index julkaisee listan top 300 parhaasta turnauspokerin pelaajista käyttäen kaavaa, jossa pelaajien tulokset kuudelta puolen vuoden aikajaksolta otetaan huomioon. Tutustuaksesi koko 300 pelaajaa kattavaan listaan, vieraile GPI:n virallisella sivustolla.

Top 10 18.helmikuuta.2013

SijaPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
1Dan Smith3,209.14--
2Marvin Rettenmaier3,085.58--
3Jason Mercier3,061.86--
4Bertrand "ElkY" Grospellier3,049.17--
5Joseph Cheong2,927.17--
6Mike Watson2,915.02+4
7Bryn Kenney2,901.40--
8Andrew Lichtenberger2,892.60-2
9Vanessa Selbst2,816.39-1
10David Sands2,809.81-1

Vaikka pelaajat kärkikymmenikössä eivät vaihtuneet, Mike Watson nousi neljä sijaa ylöspäin sijalle kuusi. Hänen kolmas sijansa EPT Barcelona Super High Roller turnauksesta ($490,847 voitolla) vanheni toiselle aikajaksolle. Watsonin ensimmäinen aikajakso on täynnä loistavia tuloksia tästä huolimatta, joten hänen toisen aikajakson tulokset saivat mukavan piristysruiskeen. Dan Smith voitti turnauksen tarkoittaen, että myös hänen tuloksensa vanhenivat. Hänen tuloksensa laski muutamalla pisteellä mutta se riitti silti reilusti listan kärkisijaan.

Tervetuloa GPI-listalle

Neljä uutta pelaajaa nousi GPI-listalle tällä viikolla ja heidän joukkoansa veti Benny Spindler sijalla 234. Spindler sijoittui toiseksi (voittaen €77,500) €10,600 No-Limit Hold'em High Roller turnauksessa European Poker Festival - GPT VI tapahtumassa.

Uudet tulokkaat

PelaajaGPI yhteistulosGPI-sijoitus
Benny Spindler1,226.40234
Philippe Boucher1,176.19256
Matt Giannetti1,143.38274
Frederik Jensen1,099.26300

GPI-listalta puolestaan tippui pois suomalainen Aku Joentausta. Muita tippuneita olivat Jean-Philippe Rohr, Max Greenwood ja Morten Mortensen.

Nousut ja laskut

Viikon suurimman nousun teki Darryll Fish, sen jälkeen kun hän sijoittui kolmanneksi WPT Lucky Hearts Poker Open tapahtumassa voittaen $125,921.

Suurimmat nousijat

SijaPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
57Matt Salsberg1,960.07+35
82Vladimir Troyanovskiy1,813.87+21
92Dwyte Pilgrim1,738.10+25
137Darryll Fish1,562.43+66
151Ana Marquez1,478.05+65
154Andrea Dato1,466.64+37
173Tim West1,390.85+41
181Ozzy Sheikh1,369.45+37
255Ari Engel1,177.22+21

Joni Jouhkimainen puolestaan luisui eniten tällä viikolla. Hänen kolmas sijansa EPT Barcelona Main Eventistä viime elokuulta (voittosumma €404,050) vanheni toiselle aikajaksolle.

Suurimmat putoajat

SijoitusPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
98Joni Jouhkimainen1,709.35-44
112Zimnan Ziyard1,633.45-32
135Yury Gulyy1,567.69-38
168Andrey Zaichenko1,413.86-29
172Max Silver1,396.17-27
175Ismael Bojang1,387.11-35
188Tomeu Gomila1,351.88-25
210Rodrigo Caprioli1,296.49-27
243Dan Murariu1,200.27-33
260Jake Cody1.165.99-29

Voit tutustua koko 300 pelaajaa kattavaan listaan vierailemalla virallisella GPI-sivustolla.

Mitä ajattelet nyt?

More Stories

Other Stories