Global Poker Index: Marvin Rettenmaier nousi takaisin kärkeen

Marvin Rettenmaier

Viikoittain Global Poker Index julkaisee listan top 300 parhaasta turnauspokerin pelaajista käyttäen kaavaa, jossa pelaajien tulokset kuudelta puolen vuoden aikajaksolta otetaan huomioon. Tutustuaksesi koko 300 pelaajaa kattavaan listaan, vieraile GPI:n virallisella sivustolla.

Top 10 25.helmikuuta.2013

SijaPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
1Marvin Rettenmaier3,263.36+1
2Jason Mercier3,061.86+1
3Dan Smith3,053.03-2
4Bertrand "ElkY" Grospellier2,982.95--
5Mike Watson2,915.02+1
6Joseph Cheong2,904.72-1
7Bryn Kenney2,842.37--
8Andrew Lichtenberger2,798.09--
9Vanessa Selbst2,780.76--
10Michael Mizrachi2,761.40+2

Dan Smith joutui luopumaan aiemmin tällä viikolla GPI-listan kärkisijasta, sillä hänen neljäs sijansa €10,000 No-Limit Hold'em Heads-Up turnauksesta European Poker Tour Barcelonasta vanheni toiselle aikajaksolle. Hän tulee luisumaan entisestään ensi viikolla, kun hänen seitsemäs sijansa Partouche Poker Tour Main Eventistä vanhenee samaten toiselle aikajaksolle.

Tämän myötä Marvin Rettenmaier nousi takaisin kärkeen sijoituttuaan viidenneksi World Poker Tour Badenissa, jonka myötä hänen ensimmäinen aikajaksonsa sai mukavan piristysruiskeen.

Tervetuloa GPI-listalle

Kuusi uutta pelaajaa nousivat GPI-listalle tällä viikolla ja heidän joukkoansa johti Nicholas Verkaik sijalla 253.

Uudet tulokkaat

PelaajaGPI yhteistulosGPI-sijoitus
Nicholas Verkaik1,184.98253
Viliyan Petleshkov1,146.62269
Rodger Johnson1,145.48270
Chris Tryba1,111.65292
Jeremy Kottler1,093.95299
Grant Levy1,089.80300

GPI-listalta putosivat puolestaan pois Ali Eslami, Allen Cunningham, Amir Lehavot, Barry Greenstein, Nacho Barbero, ja Leo Fernandez.

Nousut ja laskut

Viikon suurimman nousun teki Galen Hall, sillä hän sijoittui hiljattain toiseksi $5,100 No-Limit Hold'em sivuturnauksessa (voittaen $85,550) a2013 L.A. Poker Classic tapahtumassa.

Suurimmat nousijat

SijaPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
100Ismael Bojang1,699.09+75
102Ana Marquez1,680.89+49
124Steven Silverman1,597.92+60
171John Dolan1,398.93+47
185Galen Hall1,357.73+110
202Dan Murariu1,306.15+41
208Matt Giannetti1,292.39+66
209Koen De Visscher1,289.93+48
214Samantha Cohen1,276.56+66
223Hans Winzeler1,260.30+40
233Eric Baldwin1,226.03+42

Sean Jazayeri puolestaan luisui eniten tällä viikolla, sillä hänen voittonsa 2012 WPT L.A. Poker Classic Main Eventistä vanheni kolmannelle aikajaksolle.

Suurimmat putoajat

SijoitusPelaajaYhteistulosMuutos viime viikosta
152McLean Karr1,471.54-32
194Greg Mueller1,328.99-31
204Dan Kelly1,304.69-55
244Fernando Brito1,197.11-47
256Jesse Martin1,176.21-66
271Jean-Noel Thorel1,144.61-34
272Jason Somerville1,140.15-58
283Sean Jazayeri1,128.46-83
286Laurent Polto1,126.07-54
289Pail Lieu1,115.79-41
297Mikhail Petrov1,100.24-31

Mitä on luvassa?

2013 WPT L.A. Poker Classic Main Event tulokset tulevat avittamaan Paul Volpen (No. 166) suureen nousuun. Muun muassa myös Noah Schwartzin, Galen Hallin ja Ana Marquezin odotetaan parantavan tulostaan samaisen turnauksen turnausmenestyksen pohjalta.

[Voit tutustua koko 300 pelaajaa kattavaan listaan vierailemalla virallisella GPI-sivustolla.

Mitä ajattelet nyt?

More Stories

Other Stories