Global Poker Index: Mercier edelleen kärjessä; Volpe nousi top kymppiin

Global Poker Index: Mercier edelleen kärjessä; Volpe nousi top kymppiin 0001

Viikoittain Global Poker Index julkaisee listan top 300 parhaasta turnauspokerin pelaajista käyttäen kaavaa, jossa pelaajien tulokset kuudelta puolen vuoden aikajaksolta otetaan huomioon. Tutustuaksesi koko 300 pelaajaa kattavaan listaan, vieraile GPI:n virallisella sivustolla.

Top 10 24.toukokuuta.2013

SijaPelaajaKokonaistulosMuutos sijoituksessa
1Jason Mercier3447.680
2Marvin Rettenmaier3069.040
3Mike Watson3060.74+1
4Steve O'Dwyer3014.58-1
5Philipp Gruissem2932.280
6Ole Schemion2891.85+2
7Bryn Kenney2872.29-1
8Bertrand Grospellier2846.84-1
9Paul Volpe2744.80+3
10Andrew Lichtenberger2686.80-1

Jason Mercier kasvatti johtoaan listan kärjessä sijoittumalla toiseksi PokerStars and Monte-Carlo® Casino European Poker Tour Grand Finaalin €100,000 Super High Rollerissa. Mercier on tähän asti ansainnut ainoastaan tänä vuonna $1,7 miljoonaa ja hän lähestyy $10 miljoonan kokonaisansioita kuusivuotiselta uraltaan.

Paul Volpe nousi GPI:n top 10 ensimmäistä kertaa. Hän voitti kaksi sivuturnausta EPT Grand Finaalissa, mukaan lukien €2,000 eight-handed turbo ja €10,000 six-handed turbo turnaukset. Vope, joka aloitti hiljattain pelaamaan live-turnauksissa todenteolla Mustan Perjantain jälkeen, on ansainnut urallaan jo yli $2,1 miljoonaa.

Top kympissä Mike Watson nousi Steve O’Dwyerin ohi sijalle 3. Watson selvisi EPT Grand Finaalin Super High Rollerin finaalipöytään sijoittuen seitsemänneksi ja voittaen $286,246.

Tervetuloa GPI-listalle

Uudet lisäykset

PelaajaGPI kokonaistulosGPI sijoitus
Andrey Shatilov1210.76253
Jan Suchanek1131.44296
Andy Bloch1128.90298
Melanie Weisner1126.83299

Andrey Shatilov nousi GPI-listalle tällä viikolla pelattuaan hyvin Monacossa. Hän sijoittui kolmanneksi kahdessa turnauksessa, €1,000 turbo ja €5,000 eight-handed turnauksessa, ansaiten yli $200,000. Aiemmin tänä vuonna, Shatilov selvisi PokerStars Caribbean Adventure Main Eventin finaaliin sijoittuen kuudenneksi ja voittaen $325,000.

GPI-listalta tippuivat pois tällä viikolla: Eric Froehlich, Guillaume Darcourt, Daniele Mazzia ja Franck Kalfon,

Suurimmat nousut

SijaPelaajaKokonaistulosMuutos sijoituksessa
14Sorel Mizzi2614.45+15
39Ravi Raghavan2180.14+15
51Timothy Adams2076.41+37
84Vladimir Troyanovskiy1827.61+40
91Andrey Gulyy1754.13+15
128Salman Behbehani1554.82+67
162David Peters1422.03+24
173Adam Levy1398.21+55
171Michael Benvenuti1403.12+33
217Jesse Martin1287.87+79

Viikon suurimman nousun teki Jesse Martin. Martin sijoittui kuudenneksi 2013 California State Poker Championship tapahtumassa voittaen $23,620. Vuoden 2012 World Series of Pokerissa, Martin pääsi rahoille seitsemässä turnauksessa ja sijoittui neljänneksi Event #20: $5,000 No-Limit Hold’emissa.

Salman Behbehani ja Adam Levy nousivat myös listalla. Behbehani menestyi EPT Grand Finaalin sivuturnauksissa ja Levy puolestaan oli Monaco Cupin kolmas.

Suurimmat putoajat

SijaPelaajaKokonaistulosMuutos sijoituksessa
177John Parker1392.39-62
179Ilan Boujenah1389.77-44
197David Peters1339.24-37
200Dwyte Pilgrim1322.83-48
213Alessandro Longobardi1293.07-37
231Rodger Johnson1247.04-37
265Samantha Cohen1186.98-38
268Gordon Vayo1174.85-39
289Stanislav Barshak1141.37-58
292Kyle Bowker1136.92-90

Kyle Bowker luisui eniten tällä viikolla, yhteensä 90 sijaa. Bowker on voittanut pieniä summia tänä vuonna mutta vain yksi niistä on ollut viisinumeroinen. Brock Parker koki myös kolauksen tippumalla alaspäin 62 sijaa. Tulos tulee tosin varmasti muuttumaan ensi viikolla, sillä hän johtaa tällä hetkellä Southern Comfort 100 Proof World Series of Poker National Championship turnausta.

Voit tutustua koko 300 pelaajaa kattavaan listaan vierailemalla virallisella GPI-sivustolla.

Mitä ajattelet nyt?

More Stories

Other Stories