Global Poker Index: Steve O'Dwyer teki paluun kärkikymmenikköön

Global Poker Index: Steve O'Dwyer teki paluun kärkikymmenikköön 0001

Viikoittain Global Poker Index julkaisee listan top 300 parhaasta turnauspokerin pelaajista käyttäen kaavaa, jossa pelaajien tulokset kuudelta puolen vuoden aikajaksolta otetaan huomioon. Tutustuaksesi koko 300 pelaajaa kattavaan listaan, vieraile GPI:n virallisella sivustolla.

Top 10 9.toukokuuta.2013

SijaPelaajaKokonaistulosMuutos sijoituksessa
1Marvin Rettenmaier3080.91--
2Michael Watson3031.31--
3Philipp Gruissem2932.28--
4Bryn Kenney2917.79--
5Bertrand Grospellier2828.28+1
6Jason Mercier2683.04+1
7David Sands2678.66+3
8Steve O'Dwyer2662.24+4
9Micah Raskin2661.33--
10Joseph Cheong2657.81-5

Steve O’Dwyer nousi kärkikymmenikköön tällä viikolla, nousten neljä sijaa sijalle kahdeksan. Kesäkuussa 2012 O'Dwyer oli toisena listalla ja neljäntenä Yhdysvaltojen listalla.. Maaliskuussa hän selviytyi European Poker Tour London Main Eventin finaalipöytään sijoittuen viidenneksi ja ansaiten $219,704.

O’Dwyer on napannut seitsemän kuusinumeroista tulosta sitten vuoden 2011 joulukuun, mukaan lukien voitot 2011 Bellagio Cup ja World Poker Tour National Series Denmark tapahtumissa.

David “Doc” Sands nousi kolme sijaa ylöspäin seitsemännelle sijalle WPT bestbet Open sijoituksen ansiosta ja WPT Seminole Hard Rock Showdown High Rollerista nappaamansa kakkossijan vuoksi.

Uudet lisäykset

PelaajaGPI kokonaistulosGPI sijoitus
Adam Levy1,272.72211
Michael Linster1,231.77225
James Collopy1,223.21230
David Diaz1,179.30249
Franck Kalfon1,137.76268
Jean-Philippe Rohr1,125.05276
Yosuke Sekiya1,103.93295
Nam Le1,100.46298
Torsten Brinkmann1,099.57299

Adam Levy johtaa yhdeksän pelaajan joukkoa, jotka nousivat GPI 300 listalle tällä viikolla. Levy selvisi €500 sivuturnauksen finaaliin WPT Barcelonassa ja pääsi rahoille EPT Berlin Main Eventissä.

Nam Le nousi myös GPI-listalle tällä viikolla, sijalle 298. Huhtikuussa, WPT Champions Clubin jäsen sijoittui neljänneksi APT Philippines Main Eventissä ansaiten $34,800.

GPI-listalta tippuivat pois tällä viikolla: Amit Makhija, Dan Murariu, Pieter De-Korver, Aku Joentausta, Benjamin Pollak, Talal Shakerchi, Chady Ojeil, Daniel Idema ja Owen Crowe.

Suurimmat nousut

SijaPelaajaKokonaistulosMuutos sijoituksessa
26Matt Salsberg2307.36+9
81Daniel Buzgon1779.89+35
84Jeffrey Rossiter1761.95+9
112Brendon Rubie1589.19+16
128Matthew Glantz1540.88+12
141David Tuthill1496.22+39
144Matt Giannetti1486.80+42
161Corey Burbick1420.78+22
180Rodger Johnson1361.05+10
200Timothy Reilly1289.35+32
207David Steicke1276.58+18
247Tobias Peters1186.52+33

Matt Giannetti teki suurimman nousun tällä viikolla, nousten 42 sijaa ylöspäin sijoituttuaan 22.sijalle WPT Bestbet Openissa. David Tuthill, joka myös pääsi rahoille samaisessa turnauksessa, nousi mukavasti listalla. Hän nousi 39 sijaa ylöspäin sijalle 141.

Daniel Buzgon puolestaan nousi 35 sijaa ylöspäin sijalle 81. Buzgon sijoittui kahdenneksitoista aiemmin mainitussa WPT Bestbet Openissa.

Suurimmat putoajat

SIjaPelaajaKokonaistulosMuutos sijoituksessa
59Faraz Jaka1,959.91-17
65Kevin MacPhee1,916.45-24
109Aubin Cazals1,604.60-18
119Maxi Lehmanski1,569.82-17
127Rocco Palumbo1,548.13-22
164Kent Lundmark1,408.97-20
181Sam Chartier1,359.46-47
173Andrea Dato1,375.99-27
190Michael Benvenuti1,314.90-24
220Benjamin Spindler1,242.53-19

Kanadalainen Sam Chartier luisui eniten tämän viikon listalla - yhteensä 47 sijaa. Chartier ei ole päässyt rahoille sitten viime vuoden marraskuun ja hänen viimeisin kuusinumeroinen tulos on vuoden 2011 toukokuulta.

Italialainen Andrea Dato tippui myös kauemmas kärjestä. Dato on voittanut kaksi nelinumeroista summaa tänä vuonna mutta viimeisin kuusinumeroinen voitto tuli vuoden 2011 World Series of Pokerista. Tästä syystä Dato luisui 27 sijaa alaspäin listalla.

Voit tutustua koko 300 pelaajaa kattavaan listaan vierailemalla virallisella GPI-sivustolla.

Mitä ajattelet nyt?

More Stories

Other Stories